Wpływ zmiany okoliczności na zobowiązania w dobie pandemii COVID-19

Miło nam poinformować, że w najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma „Studia Prawa Prywatnego” (nr 2, 2020) ukazał się artykuł naszego wspólnika z Kancelarii Prawniczej Barylski Brzozowski i Wspólnicy prof. Adama Brzozowskiego pt. „Wpływ zmiany okoliczności na zobowiązania w dobie pandemii – o konieczności zastosowania nadzwyczajnych środków”.

Pan Profesor dostrzegając, że pandemia koronawirusa (COVID-19) jest dla przedsiębiorców bardzo trudnym doświadczeniem, analizuje istniejące regulacje prawne dotyczące wpływu zmiany okoliczności na wykonanie zobowiązań. Nie ulega wątpliwości, iż w tych niecodziennych okolicznościach niezwykle istotne jest znalezienie rozwiązań prawnych minimalizujących negatywne następstwa kryzysu. Jednym z nich jest art. 3571 KC, który umożliwia osiągnięcie skutku adaptacyjnego. Zastosowanie tego przepisu wiąże się jednak z dość długim i skomplikowanym postępowaniem sądowym. Aby tego uniknąć, pomocne mogą  być wypracowane przez międzynarodową praktykę klauzule hardship i force majeure, które także są omawiane w artykule. 

 

Publikacja jest dostępna także w Systemie Informacji Prawnej Legalis oraz pod adresem (dostęp płatny):

https://czasopisma.beck.pl/studia-prawa-prywatnego/artykul/wplyw-zmiany-okolicznosci-na-zobowiazania-w-dobie-pandemii-o-koniecznosci-zastosowania-nadzwyczajnych-srodkow/